[et_pb_section fb_built=”1″ fullwidth=”on” admin_label=”Banner (fsPageWrapper/header/fsBanner)” _builder_version=”4.7.7″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_fullwidth_image title_text=”toplum” admin_label=”fsResourceElement (fsBanner)” module_class=”fsElement fsResourceElement fsSingleItem hero article_image” _builder_version=”4.7.7″ _module_preset=”default” background_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/2021/01/toplum.jpg” min_height=”230px” height=”44vw” max_height=”800px” global_colors_info=”{}”][/et_pb_fullwidth_image][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”hsr_middle_menu_section” module_id=”hsr_middle_menu_section” module_class=”hsr_middle_menu_section” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” background_color=”#731219″ custom_padding=”0px|0px|0px|0px|true|true” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” width=”100%” max_width=”100%” custom_padding=”0px|0px|0px|0px|true|true” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_menu menu_id=”26″ active_link_color=”#FFFFFF” admin_label=”hsr_middle_menu” module_id=”hsr_middle_menu” module_class=”hsr_middle_menu” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” menu_font=”|600|||||||” menu_text_color=”#FFFFFF” menu_font_size=”15px” menu_line_height=”24px” background_color=”RGBA(0,0,0,0)” text_orientation=”center” custom_padding=”12px|12px|12px|12px|true|true” global_colors_info=”{}”][/et_pb_menu][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.10.7″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” max_width=”1180px” sticky_enabled=”0″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” header_font_size=”36px” header_line_height=”1.3em” custom_margin=”||20px||false|false” global_colors_info=”{}”]

Toplum Hizmetleri

[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/toplumhizmetleri.png” align=”center” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” width=”85px” global_colors_info=”{}”][/et_pb_image][et_pb_text _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” text_line_height=”24px” custom_margin=”||20px||false|false” global_colors_info=”{}”]

Hisar Okulları olarak, aktif vatandaş olmayı teşvik etmek üzere toplum hizmetleri ile ilgili farkındalık yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaktayız. Toplumdaki sorunları ve eksiklikleri tespit eden ve çözüm getirmek üzere çalışan dünya vatandaşları yetiştirerek toplumumuza katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu felsefe doğrultusunda, tüm seviyelerden Hisar öğrencileri, yaklaşık 40 toplum hizmeti projesinde aktif olarak rol almaktadır.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” header_font_size=”28px” header_line_height=”36.4px” global_colors_info=”{}”]

Projelerimizden Örnekler

[/et_pb_text][et_pb_accordion open_toggle_text_color=”#731219″ closed_toggle_text_color=”#FFFFFF” closed_toggle_background_color=”#731219″ icon_color=”#FFFFFF” admin_label=”hsr_accordion” module_id=”hsr_accordion” module_class=”hsr_accordion” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” toggle_text_color=”#F8F8F8″ toggle_font_size=”17px” body_text_color=”#4a4a4a” border_width_all=”0px” global_colors_info=”{}” closed_toggle_background_color__hover_enabled=”off|hover” closed_toggle_text_color__hover_enabled=”off|hover”][et_pb_accordion_item title=”%22Etkin Öğrenci, Etkin Yurttaş%22″ open=”on” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”]

Etkin Öğrenci, Etkin Yurttaş Projesi, uluslararası eğitimi teşvik eden bir toplum hizmeti projesidir. On yılı aşkın süredir devam eden projeye katılan öğrencilerimiz, eleştirel düşünme becerileri, insan hakları, sanat, spor ve İngilizceye odaklanan etkinlikler dahilinde Türkiye’deki ve yurt dışındaki dezavantajlı bölgelerdeki okulları ziyaret ederek öğrencileri bu alanlarda desteklemektedir.

Öğrencilerimiz proje kapsamında Kosova, Prizren’deki Ciryazi Okulu’nu ziyaret ederek akran öğrenme deneyimin parçası olarak öğrencilere hafta boyunca insan hakları, vatandaşlık ve eleştirel düşünce dersleri vermiştir.

Detaylar:

Gönüllü öğrenci ve öğretmenlerimizle gerçekleştirdiğimiz “Etkin Öğrenci Etkin Yurttaş” yaz okulu programımıza 2010 yılında Ağrı’da başladık. Yaz okulunu 2011 yılında Gaziantep, 2012 yılında Sinop, 2013 yılında Samsun, 2014 yılında Kars’ta gerçekleştirdik.

Öğrencilerimizin; eğitmen olarak görev aldığı, bilgi ve becerilerini paylaşma, yeni sosyal ilişkiler geliştirme, gittiğimiz bölgelerin doğal ve tarihi kültürel zenginliklerini tanıma, farklılıklarımızın bize kattığı zenginlikleri görme fırsatı bulduğu projemizi uluslararası boyuta taşıyarak Haziran 2015’de Kosovalı Türk öğrencilerinin en çok yer aldığı Kosova’nın Prizren kasabasında yer alan Çiryazi Kardeşler Okulu’na gittik.

3 hafta süren programda öğrencilerimiz buradaki akran öğrencilere insan hakları, yurttaşlık bilgisi ve eleştirel düşünme okumaları hakkında eğitimler verdi.

Bu proje ile gönüllülerimiz, Prizren’de yaşayan ve devlet okullarında okuyan ortaokul seviyesindeki öğrencilerin yaz tatili döneminde de eğitim yaşantısından kopmamalarını sağlamaya yardımcı oldu. Ayrıca hem öğrencilerimiz hem de katılımcı ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerinin gelişimi ve insan hakları konusunda farkındalıklarının artmasını sağlayan proje ile gönüllü öğrencilerimiz ve Prizren’de bulunan katılımcı öğrenciler arasında kültürel bir etkileşim sağlanmış oldu. Bu proje ile öğrencilerimiz ayrıca bölgenin kültür mozaiğini tanıma fırsatı buldu.

Başarı ile tamamlanan proje sonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde 100ü aşkın katılımcı öğrenci sertifikalarını alırken Kosova’lı konuşmacılar programdan memnuniyetlerini ifade ettiler.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”%22Çocuğum, Haklarım Var%22″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” open=”off”]

2010 yılında başlayan “Çocuğum, Haklarım Var” projesi, Mardin ve İstanbul’daki Çocuk Esirgeme ve Yetiştirme Yurtları ve çevremizdeki Devlet Okullarında çocuk hakları konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmak üzere düzenlenen atölye çalışmalarını kapsamaktadır. 

Proje dahilinde öğrencilerimiz, Sinop Termik Santralinde, Kaz Dağları altın arama bölgelerinde, Antalya’da hidroelektrik santralinde, Artvin bakır işletmelerinde, Elbistan linyit işletmeleri ve termik santrallerinde ekoloji alanında araştırma ve çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Detaylar:

“Çocuğum, Haklarım Var” projesi 2010 yılında başladı ve Mardin ve İstanbul’da bulunan, çocuk esirgeme ve yetiştirme yurtlarında, çevremizdeki devlet okullarında çocuk hakları konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmak için atölye çalışmaları yaptık.

Çocuğum, Haklarım var” projesi kapsamında ekoloji konulu çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Sinop’ta termik santral, Kaz Dağlarında altın arama, Antalya’da hidroelektrik santral, Artvin’de bakır işletmeleri, Elbistan’da linyit işletmeleri ve termik santral konularında çalışmalar yaptık.

Tüm bu konularda ön araştırma ve uzman kişilerle yapılan toplantıları ardından bölgelere giderek yerinde inceleme ve görüşmeler yaparak tüm çalışmaları kayıt altına aldık.

Bu çalışmalar sonucunda, çekim aşamasından, kurgu ve montaja kadar tüm süreçleri öğrencilerimizin sürdürdüğü “Altında Ne Var” ve “Birgün Herkes Susar” isimli iki belgeselimizi tamamladık. Kurgu ve montaj aşamaları devam eden belgesellerimizle ilgili duyurularımızı buradan sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”%22Kardeşime Bir Hediye%22″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” open=”off”]

Her yıl Ortaokul Öğrenci Birliği, gönüllü Lise öğrencilerimiz ve Okul Aile Birliğimiz bir araya gelerek Türkiye’nin doğusunda yer alan okullardaki desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için mont, eldiven, bot gibi kışlık malzemelerden oluşan hediye paketleri hazırlamaktadırlar.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”%22Eğitime Destek%22″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” open=”off”]

Her yıl Okulöncesi 4-5 yaş öğrencilerimiz desteğe ihtiyacı olan bir okulda eğitim-öğrenim gören akranları için eğitim materyali sağlamak amacıyla kukla sahnesi için kuklalar hazırlarken, Okulöncesi 5-6 yaş öğrencilerimiz ise resimli flaş kartlar, hafıza kartları ve sayı-nesne eşleştirme kartları hazırlamaktadırlar.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”%22Shoe Box%22″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” open=”off”]

Okulöncesi İngilizce Bölümümüz tarafından her yıl yürütülen projede, başka bir çocuğu mutlu etmek adına tüm Okulöncesi öğrencilerimiz birer ayakkabı kutusunu dekore ederek içini hediyeler ile doldurmaktadırlar. Hazırlanan kutular Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ihtiyacı olan çocuklara gönderilmektedir.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”%22Doğanın Genç Temsilcileri Derneği (DGT) ile Plastik Poşet Kullanımını Azaltma Projesi%22″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” open=”off”]Lise öğrencilerimiz plastik poşetlerin kullanımını azaltarak alışverişte ve günlük hayatta bez torbaların kullanımı arttırmak amacıyla Doğanın Genç Temsilcileri Derneği (DGT) ile işbirliği yapmıştır. Yiyecek satışları ile bez çanta materyalleri için gerekli parayı toplayan öğrencilerimiz, bez çantaları kendi tasarımlarıyla hazırlamış, plastik poşetlerin doğaya verdiği zarara dikkat çekmek ve bez torbaların kullanımını desteklemek üzere bu çantaları dağıtmışlardır.[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”%22Hisar’dan Kaçuv’a Destek%22″ _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” open=”off”]

Hisar Lisesi öğrencileri Kanserli Çocuklara Umut Vakfı ile özel bir projede bir araya gelerek kanserli çocuklar için yazılmış 4 kitabı hem İngilizce’den Türkçe’ye tercüme etmiş, hem de daha anlaşılır kılmak için yeniden tasarlamışlardır. 

[/et_pb_accordion_item][/et_pb_accordion][dipl_logo_slider logo_per_slide=”4″ slides_per_group=”4″ slider_loop=”on” previous_slide_arrow=”%%19%%” next_slide_arrow=”%%20%%” control_dot_style=”square_dot” slide_image_width=”100%” arrows_custom_padding=”5px|0px|5px|0px|true|true” arrow_font_size=”45px” arrow_color=”#000000″ use_arrow_background=”on” control_dot_active_color=”#731219″ control_dot_inactive_color=”#E5E5E5″ slider_container_custom_padding=”|20px||20px|false|true” logo_per_slide_tablet=”” logo_per_slide_phone=”1″ logo_per_slide_last_edited=”on|phone” slides_per_group_tablet=”” slides_per_group_phone=”1″ slides_per_group_last_edited=”on|phone” admin_label=”hsr_image_slider” module_id=”hsr_image_slider” module_class=”hsr_image_slider” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” width_last_edited=”off|desktop” module_alignment=”center” global_colors_info=”{}”][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/IMG_1097IMG_1097.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/krklareli21copy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/IMG_1097copy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/krklareli3.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/Krklarelicopy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/PAKETLEME_KACUV_1.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/DSC_2955copy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/IMG_42941copy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/IMG_42941copy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/IMG_5588copy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/IMG_0951copy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][dipl_logo_slider_item upload_logo_image=”https://www.hisarschool.k12.tr/wp-content/uploads/images/5snfpermakulturcopy.jpg” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dipl_logo_slider_item][/dipl_logo_slider][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]